بازدید:29260

کفپوش اپوکسی بیمارستانی (کفپوش آنتی استاتیک)

کفپوش اپوکسی بیمارستانی سلام در این مقاله قصد دارم در مورد چندین شاخه‌ای از کفپوش های اپوکسی برای شما توضیح بدم که در بیمارستان‌ها هم کاربرد دارد و به کفپوش اپوکسی بیمارستانی معروف هستند رو خدمت شما ارائه کنم. ایم…

کفپوش اپوکسی بیمارستانی

سلام در این مقاله قصد دارم در مورد چندین شاخه‌ای از کفپوش های اپوکسی برای شما توضیح بدم که در بیمارستان‌ها هم کاربرد دارد و به کفپوش اپوکسی بیمارستانی معروف هستند رو خدمت شما ارائه کنم. ایم مقاله در واقع زیر شاخه ی مقاله ی جامع کفپوش اپوکسی چیست (قسمت اول) هستش پس اگر اون رو مطالعه نکردید من توصیه می کنم ابتدا اون مقاله رو مطالع کنید تا دید کامل تری نسبت به کفپوش های اپوکسی پیدا کنید. ابتداکفپوش اپوکسی بیمارستانی به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود جون کارایی‌های مختلفی را از آن می‌خواهیم مثل آنتی باکتریال بودن و یا آنتی استاتیک بودن و بهترین کفپوشی که نیاز های متفاوت ما را برای کفپوش کف یک بیمارستان و یا درمانگاه می‌تواند برآورده کند کفپوش اپوکسی و پلی یورتان است. که به عنوان کفپوش اپوکسی بیمارستانی از آن یاد می‌کنیم.

خواص کفپوش های های پلی یورتان به عنوان کفپوش اپوکسی بیمارستانی :

در ابتدا توضیحی در مورد پوشش های پلی یورتان خدمتتون عرض کنم. پوشش‌های پلی یورتان یا ( پلی اورتان ) از چند خاصیت بهره‌مند هستند.

 1. انعطاف پذیر هستند
 2. در برابر ضربه و فشار و فرسایش مقاوم است.
 3. غبار گریز می‌باشد.
 4. یکپارچه و بدون درز است.
 5. ضد اسید و ضد باکتری می‌باشد.
 6. علاوه بر مزایای بسیاری که دارد زیبا هم هست و تنوع رنگی بالایی دارد .
 7. محیط بیمارستان به علت وجود باکتری و میکروب بسیار مستعد استفاده از این کفپوش های می‌باشد و میشه گفت که برای این محیط واجب الاجراست.
 8. کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان یک پلیمر (ترموست) می‌باشد و همین ویژگی باعث کاربردی شدن این کفپوش شده است چرا که بهداشتی و ضد رویش قارچ و باکتری می‌باشد.
 9. و البته من دلایل بهتر و مهم‌تری برای استفاده‌ی این کفپوش در بیمارستان عنوان می‌کنم و آن هم زیبایی و تنوع رنگی این کفپوش ها و بازتاب زیبای نور در آن می‌باشد.
 10. چون افرادی که در بیمارستان تردد دارند یا مریض و بدحال هستند و یا عزیزانشان بیمارند و این تنوع رنگ و زیبایی می‌تواند در روحیه‌ی آن‌ها به‌صورت ناخودآگاه اثر مثبت بگذارد.
 11. شاید این بحث اندکی فلسفی و از روی احساسات تلقی شود ولی واقعیتی انکارناپذیر است . حتی کارکنان بیمارستان هم بعد از تغییر کفپوش های قدیمی و معمولاً بدرنگ بیمارستان به کفپوش هایی با رنگهای روشن و بعضاً خط‌کشی‌های زیبا احساس نشاط و شادابی خواهند کرد و با نیروی بیشتری به کار خواهند پرداخت.
 12. مسئله‌ی مهم بعدی نظافت بسیار آسان این نوع کفپوش هاست که هزینه‌های نگهداری و شستشو را به شدت کاهش خواهد داد. سطوح کف بیمارستان‌ها مستعد تجمع باکتری و برای بیماران پرخطر خواهد بود مخصوصاً اگر نظافت کف به خوبی انجام نشود. اما مسئله‌ی بسیار حائز اهمیت در مورد کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان این است که باکتری در سطوح غیر متخلل نفوذ نمی‌کند و مواد شوینده بر روی آن‌ها در برابر گرد و غبار بهتر عمل می‌کنند و بر روی سطح کفپوش پلی یورتان لکه‌های باقیمانده از محلول شوینده‌ها ساده‌تر پاک می‌شود.

مزایای کفپوش های اپوکسی بیمارستانی:

یک نکته‌ی مهم دیگر که استفاده از این کفپوش  را در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی مهم می‌نماید این است این کفپوش ها لغزنده نیستند و صدمات ناشی از سرخوردن بیماران و کارکنان را نخواهد داشت.
خصوصاً که بیمارستان‌ها معمولاً پر از افراد مسن است که توانایی راه رفتن هم ندارند و به دلیل بیماری ضعیف هم شده‌اند که همین امر سبب نداشتن تعادل آنان خواهد شد .
هدف از استفاده از کفپوش پلی یورتان ایجاد سطحی مسطح و پاکیزه است که دارای استحکام کافی در برابر تنش های اعمال شده بر سطح می‌باشد. موارد دیگری که انتخاب این کفپوش را مهم جلوه می‌دهد مواردی از قبیل سهولت در جابجایی تجهیزاتی مانند ویلچر، برانکارد، پرتونگارهای اشعه‌ی ایکس می‌باشد.
کاربری و غیر لغزنده بودن و مهم‌ترین آن ویژگی بهداشتی و آنتی باکتریال بودن آن است.
مناسب ترین نوع متریال برای کفپوش بیمارستان ، کفپوش پلی یورتان است که دارای سطحی صاف و یکپارچه و بدون درز است و به میکروارگانیسم‌ها اجازه نفوذ به درون خود را نمی‌دهند در نتیجه نظافت سطح با استفاده از مواد ضد عفونی کننده موفقیت آمیز خواهد بود.
با توجه به درز در صورت استفاده از سرامیک ، موزاییک و سنگ امکان نفوذ میکروارگانیسم‌ها به درون درزها و رشد و نمو آن‌ها در این مکان‌ها وجود خواهد داشت که معمولاً با شست‌وشو سطحی از بین نخواهد رفت و سبب بیماری‌های بیشتر خواهد بود.
این کفپوش در برابر نفوذ آب و محلول‌های ضدعفونی و خون و انواع مایعات و روغن ها نفوذناپذیر خواهد بود.
کفپوش های بیمارستانی غالبا دو مدل هستند.یعنی از لحاظ اجرا و متریال به دو روش و با دو قیمت مجزا کار می‌شوند. یک مدل کفپوش های بیمارستانی مخصوص اتاق عمل‌ها و ریکاوری و اتاق‌های مخصوص رادیولوژی است و یک مدل کفپوش مربوط به سایر بخش‌ها می‌باشد.
در مدل اول کفپوش استاندارد خواهد بود که ویژگی آنتی استاتیک و آنتی باکتریال را دارا باشد و در نوع و مدل عمومی فقط بحث آنتی باکتریال مطرح است. این نوع کفپوش باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که با شرایط و تردد های خاص و معمولاً به صورت شبانه روزی دچار مشکل نشود و از مقاومت زیادی بهره‌مند باشد.

 

نحوه‌ی اجرای کفپوش اپوکسی بیمارستانی:

برای شروع هر پروژه و استارت کار اجرا ابتدا باید بررسی‌های اولیه برای تصمیم‌گیری انجام شود. بررسی کف باید توسط کارشناس و با دقت کامل انجام شود ، هرگونه سهل‌انگاری دوستان عزیز  موجب خسارت خواهد شد و کار اجرای شمارا با مشکل روبرو خواهد کرد. مخصوصاً در موردبررسی قیمت این نکته بسیار حائز اهمیت است.

اجرای کفپوش اپوکسی بیمارستانی ساده در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی:

برسی اولیه کف: دو حالت وجود خواهد داشت ،اجرا در فضای قدیمی یا اجرا در مکان و کف نو و در واقع بکر.
چنانچه شما قرار است یک مکان قدیمی با کفپوش های فرسوده را بازسازی کنید باید توجه کنید که هزینه های مربوط به تعویض و یا ترمیم کف را جدا از بحث کفپوش اپوکسی محاسبه نمایید و حتماً قبل از شروع کاملاً کف چربی زدایی و ضدعفونی شود.
با توجه به تجربه و بررسی‌ها و بازدیدهای بنده اکثر بیمارستان‌ها از کفپوش های رولی استفاده کرده‌اند و برای بازسازی و تعویض کفپوش باید کنده شود که معمولاً کاری بسیار سخت و زمان‌گیر خواهد بود و حتماً باید بعد از جداسازی این کفپوش ها ساب و ضد عفونی انجام شود.
مرحله‌ی ساب زدن جزو اولین مرحله‌ها در هر نوع اجرایی خواهد بود .
برای ساب زدن کف از وسایل صنعتی و ساب مخصوص باید استفاده شود. موقع ساب زدن می‌توان از دو روش ساب خیس و ساب خشک استفاده کرد.
چنانچه از ساب خیس استفاده کنید حتماً باید زمان را در نظر گرفته و فضا را گرم نگه‌دارید تا سریع‌تر رطوبت موجود از بین برود.
با توجه به شرایط زیرسازی مرحله‌ی بعدی را اجرا خواهیم کرد.(تمیزکاری- نظافت کامل – غبارروبی و …) بتونه‌کاری و پرایمر.
بعد  از اینکه سطح کار کاملاً تمیز شد نوبت به اجرای مرحله‌ی پرایمر خواهد بود.

اطلاعات دقیق اجرای کفپوش اپوکسی بیمارستانی:

برای اینکه اطلاعات دقیقی از نحوه‌ی اجرا بهتون بدم به طور تقریبی باید بگم حدود ۱۰۰ تا۱۵۰ گرم پرایمر و هاردنر برای هر متر مربع نیاز خواهید داشت . درصد ترکیب هم معمولاً یک به سیصد هست یعنی به ازای هر یک کیلو پرایمر ۳۰۰ گرم هاردنر.(نکته ی مهم : به درصد تعیین شده توسط کارخونه توجه کنید ، چون هر کارخونه ای ممکنه درصد ترکیبی متفاوت داشته باشد.)
برای اجرای پرایمر از چند ابزار میتونید کمک بگیرید: لیسه تخت ،غلطک پشمی و قلمو ،پاشش با پمپ پیشنهاد ما برای متراژ های بالا اجرا با غلطک هست.
بعد از خشک شدن پرایمر مرحله ی بتونه کاری انجام میشه که شامل بستن تمامی درز ها و شکاف های موجود خواهد بود.
برای تهیه بتونه حتماً حتماً از خود متریال اپوکسی استفاده شود. رنگ لایه ی میانی +هاردنر  و پودر بتونه (اروزیل)  درصد ترکیب مواد
چنانچه بتونه کاری خوب و دقیق انجام شود چندین مزیت برای شما خواهد داشت.در مصرف رنگ رویه صرفه جویی خواهد شد .به لول شدن سطح کمک زیادی خواهد کرد.
مرحله ی بعدی اجرای لایه ی میانی یا ماستیک کاری خواهد بود که بعضی از همکاران به آن آستری هم می گویند. برای اجرای آستری یا لایه ی میانی از لیسه ی شونه ای استفاده می شود.
درصد ترکیب رنگ و هاردنر:( یک کیلو رنگ + ۲۰۰ گرم هاردنر)
نکته : تکرار می‌کنم حتماً به درصد ترکیب کارخانه توجه کنید.
در بعضی مواقع بعد از خشک شدن لایه ی میانی  نیاز به یک مرحله بازدید و پرداخت کف خواهید داشت . در داخل رنگ لایه میانی ذرات سیلیس وجود دارد که ممکنه در بعضی قسمت‌ها  از تجمع آن‌ها برجستگی‌هایی به وجود آمده باشد که بهتر است قبل از اجرای لایه‌ی نهایی برطرف شود.
زمان خشک شدن لایه‌ی میانی ۲۴ ساعت می‌باشد .
و مرحله‌ی آخر اجرای رنگ رویه ،تاپ کوت است  رنگ یا فام دلخواه مشتری را می‌توانید از رال رنگ‌های اپوکسی انتخاب کنید  و کد رنگ را به کارخانه سفارش داده و تهیه نمایید.
برای اجرای رنگ رویه از روش غلطک کشی اگر استفاده شود سطح پوست پرتقالی و اگر از روش لیسه ی شانه‌ای استفاده گردد سطح صاف و یکدست درمیاد.
دوستان توجه کنید نحوه‌ی اجرای این کار در مقدار  مصرف رنگ و قیمت تاثیر گذار می‌باشد.
و درنهایت برای زیبا شدن این کفپوش می‌توانید خط کشی و خطوط راهنما هم کشیده شود.

اجرای کفپوش اپوکسی بیمارستانی آنتی استاتیک (الکترواستاتیک)

در ابتدا مقدمه‌ای در این مورد ارائه می‌دهم تا بیشتر و بهتر با آن آشنا شوید . کفپوش آنتی استاتیک بر پایه ی رزین و سخت‌کننده ای مخصوص و افزودنی هایی فرموله می‌شود که قابلیت هدایت الکتریکی و انتقال جریان الکتریسیته را داراست.
الکتریسیته ساکنی که در اثر سایش و تردد ممکن است موجب جرقه زدن و خسارت احتمالی شود. این کفپوش ها توانایی هدایت انتقال جریان برق را به منبع تخلیه الکتریسیته دارا می‌باشد .
از ویژگی های بارز این کفپوش تنوع رنگ و یک دست و یکپارچه بودن آن است ،همچنین رسانای الکتریسیته و فاقد جرم پذیری  و ضد باکتری و کاملاً بهداشتی با طول عمر بالا و با شرایط نگهداری نظافت آسان و دارای مقاومت شیمیایی و مکانیکی می‌باشد.
ویژگی این کفپوش ها این است که در ساختار این محصول علاوه بر رزین و هاردنر از نوعی عامل شیمیایی آلی استفاده شده که این کفپوش را از نوع ساده متمایز می‌کند.

روش اجرای کفپوش اپوکسی بیمارستانی آنتی استاتیک:

در ابتدا مانند همه ی اجراها باید ابتدا کف را کاملاً تمیز کرده. ( غبارروبی و چربی زدایی شود)
سپس پرایمر اپوکسی روی کف اعمال شود و پس از خشک شدن پرایمر ( معمولاً بین ۸ تا ۱۲ ساعت ) تمام خلل و فرج‌های موجود در کف با گروت یا بتونه پر و کاملاً سطح را صاف و مسطح کنید.
به جهت حساسیت بالای این اجرا کف را با دستگاه ( ساب – اسکراچر) به صورت کاملاً یکنواخت دربیاورید.
و حالا نوبت اجرای قسمت خاص و مهم می رسد. اجرای شبکه‌بندی مسی با استفاده از نوارهای مسی مخصوص به صورت مشبک و پنجره هایی با اندازه‌های استاندارد که به دیوار متصل می‌شود و اتصال آن‌ها به چاه ارت.
( دوستان عزیز توصیه می‌کنم برای اجرای این کفپوش حتماً از افراد مطلع و کارآزموده استفاده کنید تا کار با دقت و مهارت هر چه تمام‌تر انجام شود. به دلیل حساسیت این کفپوش حتماً این توصیه را جدی بگیرید.)
مرحله ی بعدی اجرای پرایمر مخصوص کانداکتیو می‌باشد. اجرای این پرایمر شبیه اجرای پرایمر اپوکسی می‌باشد؛ و در نهایت روکش اپوکسی کانداکتیو که در واقع همان رنگ اپوکسی با آلیاژ کربن می باشد که سبب می شود نواسانات جریان برق به صورت متناوب در سطح جریان یابد و از ایجاد جرقه و آتش سوزی جلوگیری می‌شود.
و با رنگ دلخواه کارفرما روی سطح به صورت یکپارچه و با لیسه ی شانه ای اجرا می‌شود.
این مقاله درصورت لزوم و با نظر و سوالات شما عزیزان به زودی آپدیت می شود.
همراه ما باشید و سوال و نظرات خود را برای ما ارسال فرمایید.
چنانچه برای اجرا و یا قیمت های به روز متریال ها به مشکل برخود کردید با ما در تماس باشید.

محبوب ترین محصولات آموزشی آنلاین

مشاهده همه محصولات آموزشی
Warranty

دیدگاه های کاربران

منتظر نظرات، تجربیات و سوالات خوبتان هستیم :)


کفپوش اپوکسی دکوراتیو

کفپوش اپوکسی پارکینگی