بازدید:19297

کفپوش اپوکسی پارکینگی

کفپوش اپوکسی پارکینگی سلام تو این مقاله قصد دارم در مورد کفپوش اپوکسی پارکینگی و مراحل اجرای کفپوش اپوکسی پارکینگی برای شما توضیح دهم و از اونجایی که ایم مقاله زیر مجموعه ی مقاله ی کفپوش اپوکسی چیست (قسمت اول)…

کفپوش اپوکسی پارکینگی

سلام تو این مقاله قصد دارم در مورد کفپوش اپوکسی پارکینگی و مراحل اجرای کفپوش اپوکسی پارکینگی برای شما توضیح دهم و از اونجایی که ایم مقاله زیر مجموعه ی مقاله ی کفپوش اپوکسی چیست (قسمت اول) هستش برای همین من توصیه می کنم برای درک بهتر ابدا آن مقاله رامطالعه فرمایید تا کفپوش اپوکسی پارکینگی را بهتر درک نمایید.

چرا  برای پارکینگ های مهم از کفپوش اپوکسی پارکینگی استفاده می کنند:

با توجه به اینکه کفپوش های پارکینگ به دلیل تردد زیادی که در این مکان وجود دارد و معمولا ۲۴ ساعته در حال استفاده است بسیار دارای اهمیت می باشد در این مقاله تصمیم دارم بهترین نوع کفپوش پارکینگ که همان کفپوش یکپارچه و بدون درز و مقاوم اپوکسی می باشد بهتون معرفی می کنم.
از نظر صنعت ساختمان و مبحث سبک سازی ساختمان کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان جزو کفپوش های استاندارد برای این فضاها انتخاب می شوند.
کفپوش های اپوکسی محافظ بسیار عالی برای بتن می باشد و عمر بتن را افزایش داده و بازتاب نور در این کفپوش ها به مصرف انرژی کمک شایانی می کند.
و از همه بهتر اینکه این کفپوش ها بسیار زیبا و در هزاران رنگ قابل اجراست و خط کشی های مناسب می تواند به کاربران کمک کند.

اجرای کفپوش اپوکسی پارکینگی:

اجرای کفپوش پارکینگ با چندین روش ممکن می باشد و نکته ی بسیار مهم در مورد این کفپوش ها وجود دارد و آنهم این است که این روش های مختلف اجراست که قیمت این کفپوش را مشخص می کند.
و البته که ضخامت و متراژ و نوع زیرسازی در قیمت و نحوه ی اجرا بسیار موثر است و حائز اهمیت می باشد. در حال حاضر که این مقاله را می نویسم یعنی تیرماه سال ۱۳۹۷ قیمت ها به شرح زیر می باشد.

قیمت کفپوش اپوکسی پارکینگی :

اولین و ساده ترین نوع کفپوش اپوکسی پارکینگی اجرا با غلطک یا پاشش با دستگاه به روی بتن می باشد. با ضخامت ۱ میل فقط جهت رنگ دادن به بتن و پوششی رنگی . برای این اجرا قیمت از حدود متری ۴۵ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان متغییر است.
اجرای استاندارد شامل اجرا با تعدد لایه ها و مش گذاری و سیلیس پاش از متری ۸۵ هزار تومان قیمت داده می شود.

روش اجرای استاندارد کفپوش اپوکسی پارکینگی :

برای این منظور ما باید ۱۲ مرحله را سپری کنیم . دوستان چنانچه می خواهید بهترین روش اجرا را در مورد پارکینگ بدانید حتما این مطلب را بخوانید.

مراحل اجرا کفپوش اپوکسی پارکینگی:

۱ – در ابتدا تست عدم رطوبت بر روی سطح بتن انجام می شود. برای این منظور از یک رطوبت سنج استفاده کنید رطوبت موجود نباید از ۲ درصد بیشتر باشد.
چنانچه دستگاه رطوبت سنج در دسترس نبود از روش زیر می توان استفاده کرد:
یک پوشش پلاستیکی را بر روی سطح چسبانده به مدت ۶ ساعت بماند و بررسی کنید آیا پلاستیک نم دار شده است یا خیر.
۲– نظافت کامل کف : برای این مرحله شما می توانید بسته به متراژ از جاروهای صنعتی یا خانگی استفاده نمایید.
۳- آماده سازی کف واجرای ساب : برای ساب زدن می توانید از دستگاه مخصوص ساب سه فاز با سنگ الماسه یا سگمنت استفاده نمایید . میزان ساب زدن بستگی به نوع کف دارد. بعد از اجرای ساب مجدد تمام سطح و درزها باید از گرد و غبار کاملا پاک شود.
۴- اجرای پرایمر بر روی درزها: برای این منظور داخل تمام شکاف ها را تمیز کرده و پرایمر اپوکسی را با هاردنر مخلوط نمایید ( به درصد ترکیب رنگ روی بسته بندی توجه نمایید) و سپس با استفاده از چرتکه های مخصوص داخل درزها و شکاف ها را پرایمر بزنید.
۵- مرحله ی بعدی پرکردن درزها با گروت یا بتونه ی اپوکسی می باشد. برای اجرای این قسمت به شکاف درزها دقت کنید چنانچه از دومیل بیشتر بود باید گروت ریخته شود. طرز تهیه گروت اپوکسی در دوره ی آموزش آنلاین به طور دقیق توضیح داده شده است. گروت از ترکیب کفپوش میانی با سیلیس درست می شود.
۶- بعد از گروت ریزی مجدد کف نیاز دارد که ساب بخورد و کاملا تمیز شود.
۷- در این مرحله کل سطح را با غلطک پرایمر می زنیم . به ازای هر متر مربع شما به ۱۵۰ گرم ترکیب پرایمر و هاردنر پلی آمید احتیاج خواهید داشت.
۸- اجرای این مرحله بستگی به وضعیت موجود در کف دارد. چنانچه کف ناهموار بود می توانید از چسباندن توری یا مش در این مرحله استفاده کنید و با بتونه یا ماستیک توری را روی کف جاسازی نمایید. جنس توری از نوع پلی استر شفاف با مش ۲ میلی متر میباشد.
۹- اجرای لایه میانی کفپوش اپوکسی : این مرحله را می توانید با ریختن رنگ لایه میانی با شونه های ۲ میل اجرا کنید ضخامت مورد نظر برای این اجرا یک میلیمتر می باشد.
۱۰- مرحله ی سیلیس پاش : در این قسمت شما می توانید قبل از خشک شدن لایه میانی مقادیر مورد نظر سیلیس با دانه های شکری و نمکی را با توجه به اصطحکاک مورد نیاز روی کف بپاشید.
۱۱- بعد از خشک شدن سطح کار باید تمام سیلیس های اضافه رو از کار جمع نموده و سطح را برای اجرای لایه ی نهایی آماده و کاملا تمیز کنید.
۱۲- اجرای لایه رویه یا روکش نهایی : برای اجرای لایه ی نهایی هم می توانید از لیسه شونه ای ۱ میل استفاده کنید و هم از غلطک برای اجرا استفاده نمایید.

نکات مهم در اجرای کفپوش اپوکسی پارکینگی:

در بتن درزهایی وجود دارد که به درزهای ژوئن معروف است. این درزها رو در موقع بتن‌ریزی به وجود می‌آورند که چنانچه در اثر انقباض و انبساط یا ضربه و تنش بتن ترک خورد. این ترک وسیع نشود و به‌واسطه‌ی این درزها ترک قطع‌شده و بزرگ‌تر نشود.
شما دو راه‌حل دارید برای اجرای کفپوش هم می‌توانید درزها را پرکنید و کفپوشی یکپارچه داشته باشید و هم اینکه درزها باز بماند و فقط رنگ شود.
مقرون‌به‌صرفه ترین روش اجرای کفپوش اپوکسی پارکینگی زمانی صورت میگیرد که کف سازی مناسبی قبل از اجرای اپوکسی داشته باشیم. به عنوان مثال بتن مسطح یا موزاییک بهترین زیرسازی برای اجرای اپوکسی می‌باشد.
در این مرحله یعنی مرحله‌ی زیرسازی چنانچه شیب بندی و بتونه‌کاری توسط استاد ماهر و با ابزار مناسب از قبیل تراز لیزری و یا دوربین انجام شود در اجرای اپوکسی از لحاظ مقدار مصرف متریال مقرون به صرفه خواهد شد.
پاک‌سازی کف شامل نظافت و شستشوی سطحی و چربی زدایی و تمیز کردن درزها و شکاف‌ها از گردوغبار و آلودگی و خارج کردن هرگونه مواد زائد و اضافه از روی کف جزو مهم‌ترین قسمت‌ها خواهد بود و این دقت سبب می‌شود که کار شما ایدال اجرا شود و عمر کفپوش بیشتر شود.
در واقع باید تأکید کنم که تمیز کردن سطح کار جزو مهم‌ترین قسمت خواهد بود و از موارد لاینفک در اجرای اپوکسی می‌باشد.

اجرای کفپوش اپوکسی پاکینگی روی رمپ:

برای قسمت رمپ پارکینگ ها نیاز به سطحی مضرس و پوست پرتقالی خواهیم داشت که بتوان به راحتی حرکت ماشین را کنترل کرد. چنانچه ایرادی در نصب کفپوش وجود داشته باشد خطر زیادی رانندگان را تهدید خواهد کرد.
برای شروع باید کاملا سطح را ساب زده و چون سطح شیب دار است روش‌های خاصی برای اعمال پرایمر می‌توان استفاده کرد.
پاشش پرایمر یک روش برای اجرا خواهد بود؛ و استفاده از غلطک برای اعمال پرایمر سرعت کار را نیز افزایش داده و در این مرحله معمولاً بعضی از کارفرمایان سیلیس هم قاطی می‌کنند.
برای اجرا روی رمپ شیب را حتماً در نظر بگیرید و دقت کنید به‌گونه‌ای اجرا انجام شود که رنگ‌ها به سمت پایین تجمع نکند.
بعد از اجرای پرایمر مهمترین قسمت اجرا یعنی لایه‌ی میانی و جاگذاری مش خواهد بود در این قسمت ابتدا لایه میانی را به صورت خطی اعمال کرده و سپس مش یا توری را پهن کنید و دوباره با غلطک رنگ را اعمال نمایید. در موقع اجرا حتماً از کفش اپوکسی استفاده کنید.
پاشش سیلیس در این مرحله برای استحکام بیشتر بعد از لایه ی میانی انجام می‌شود. سیلیس حتما باید از دو دانه‌بندی تشکیل‌شده باشد که ساختار بهتر و مقاوم‌تری از کفپوش را به ما بدهد. بعد از ۲۴ ساعت می‌توان سیلیس‌های اضافه را از روی کف جمع کرد.
مرحله‌ی بعدی ساب مجدد کف خواهد بود. بعد از ساب نظافت کامل انجام شود تا گردوغباری روی سطح باقی نماند و مرحله‌ی آخر اعمال رنگ رویه با غلط است که معمولاً ۲ بار و هر بار دو مرحله باید انجام پذیرد.

چالش‌های به وجود آمده در مسیر اجرا کفپوش اپوکسی پارکینگی:

برای اجرا همیشه توجه کنید هر پارکینگ از پارکینگ دیگر متفاوت خواهد بود مثلاً در مورداجرای رمپ‌ها و یا فضاهای باز باید از متریالهای متفاوتی استفاده شود.
مهم‌ترین چالش کفپوش پارکینگی جایی است که شما قسمتی از کف رو در فضای باز و قسمتی در فضای سرپوشیده داشته باشید.
توصیه ما به شما استفاده از رنگ‌های پلی یوزتان برای هر دو قسمت می‌باشد.
در قسمت رمپ‌ها هم با استفاده از روش‌های مسلح کردن یعنی پهن کردن مش و سیلیس پاش می‌توانید سطحی مناسب جهت تردد وسایل نقلیه فراهم کنید.

مزایای کفپوش های اپوکسی پارکینگی:

یک سیستم پوششی بالا باید به‌گونه‌ای باشد که سطح کفپوش و درواقع بلوک‌های بتنی را در مواجه با مواردی از قبیل:
سوخت‌ها
روغن‌ها
کلرید و کربنات‌ها
باران اسیدی و سایر آلاینده‌ها
برف و یخ
نمک خیابان و نفوذ آب و روغن مصون نماید و عمر کفپوش را بالا ببرد.

از دیگر مزایای استفاده از کفپوش اپوکسی می‌توان به زیبایی و یکپارچه بودن و تنوع رنگی بالا و امکان خط کشی های متنوع و زیبا اشاره کرد و یک مزیت مهم که کمتر کسی به آن اشاره می‌کند این است که پوشش های اپوکسی بازتابنده ی نور هستند و اگر در پارکینگی از این کفپوش استفاده شود در مصرف برق صرفه جویی شده و قسمت‌های تاریک را روشن‌تر نشان می‌دهد و این لحاظ در پارکینگ‌های عمومی ایمنی و امنیت افزایش می‌یابد.

نکته‌ی مهم:

صاحبان هر ساختمان در ۲۴ شبانه روز نیاز دارند که پارکینگ در دسترسشان باشد و چنانچه عمر کفپوش کم باشد و مدام نیاز به ترمیم پیدا کند موجب ناراحتی و نارضایتی کارفرمایان خواهد شد و به مرور زمان مشتری و بازار کار را از دست خواهید داد. پس توصیه می‌شود در مورد اجرای کفپوش اپوکسی در پارکینگ نهایت دقت را مبذول دارید.

Epoxy flooring

محبوب ترین محصولات آموزشی آنلاین

مشاهده همه محصولات آموزشی
Warranty

دیدگاه های کاربران

منتظر نظرات، تجربیات و سوالات خوبتان هستیم :)


کفپوش اپوکسی بیمارستانی (کفپوش آنتی استاتیک)

کفپوش اپوکسی ورزشی پلی یورتان (کفپوش تارتان)