رزین اپوکسی چیست؟ ( فیلم های آموزشی با راهنمای خرید و توضیحات کامل کار با رزین اپوکسی)

رزین اپوکسی چیست؟

سلام خیلی از دوستان سؤال می‌کنند که رزین اپوکسی (Epoxy resin) چیست؟ و شناختی در مورد این ماده ندارم و یا سؤال می‌کنند که برای خرید رزین اپوکسی باید به چه نکاتی توجه کنیم و یا رزینی که در بازار به فروش می‌رسد آیا رزین کفپوش و رزینی که برای ساخت زیورآلات و یا رزینی که برای ساخت میز اپوکسی به کار می رود باهم تفاوت داره؟ و یا اینکه از کجا متوجه بشیم که قیمت رزین اپوکسی که به ما میدن منطقی هست و برای خرید ما رو راهنمایی کنید؛ و سؤالاتی ازاین‌دست که من در این مقاله سعی کردم به تمام سؤالات شما جواب بدهم. تاریخ آخرین به‌روزرسانی این مطلب چهار شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ می‌باشد.

شناخت رزین اپوکسی:

 

resin and hardener epoxy

در این مقاله جامع قصد دارم شما رو با ساده‌ترین زبان ممکن با رزین اپوکسی و نحوه‌ی استفاده از اون آشنا کنم و به شناختی کلی برسانم؛ و تمام سعی‌ام رو می‌کنم که از کلمات تخصصی و فنی که برای مجرایان کاربردی ندارد استفاده نکنم.
رزین اپوکسی تشکیل‌شده از یک خانواده‌ی بزرگ از مواد است و با اینکه عمرش از زمان اختراع تا به العان کمتر از ۷۰ سال است در صنایع مختلف و پیشرفته کارایی‌های فراوانی پیدا کرده. رزین اپوکسی به دلیل فرمولاسیون شیمایی و تفاوت در گویش‌ها و زبان‌های مختلف به نام اپوکسید هم شناخته می‌شود.
• انگلیسی: Epoxyresins
• آلمانی: Epoxidharze
• فرانسه: Resines epoxydes
برای شناخت و درک بهتر رزین اپوکسی باید ابتدا با معنا و مفهوم رزین و کاربرد آن آشنا شویم که در ادامه مطلب به‌صورت کامل در مورد آن توضیح داده‌ایم

رزین چیست؟

ابتدا باید بدانیم رزین به چه معنا هست. رزین یه کلمه انگلیسی هست و معادل فارسی این کلمه انگم و معادل عربی این کلمه صمغ نام دارد. رزین‌ها را به دو صورت می‌توان در طبیعت یافت کرد. به‌صورت طبیعی از گیاهان که نمونه بارز آن درختان کاج و درختان میوه هست؛ و نمونه دیگر به‌صورت آزمایشگاهی که از سنتز و فعل‌وانفعال شیمیایی مواد عالی و معدنی به دست می‌آید.
رزین ماده‌ای بسیار چسبناک و لزجی است و تحت شرایطی و گذشت زمان سخت می‌شود.

کاربرد رزین چیست ؟

هزاران سال است که انسان از رزین‌ها استفاده‌های مختلفی می‌کنم مثلاً درگذشته از صمغ درختان برای درزگیری قایق‌ها، مومیایی کردن اجساد، ظروف غذا و … به کار می‌بردند ولی با گسترش علم و تکنولوژی بشر به دنبال ماده‌ای بود که به‌عنوان یک پلیمر برای ساخت اشیا و ابزاری که در نظر داشت از آن استفاده کند.
تا بالاخره توانست رزین‌های مصنوعی که از مواد معدنی و در آزمایشگاه‌ها و با ترکیب و سنتز مواد شیمیایی به دست می‌آمد بسازد؛ که این خود شروعی در صنعت ساخت رزین و دنیای وسعی از کارایی‌ها و کاربردهای انواع رزین‌های در صنعت بود که می‌توان چند نمونه از کارایی‌های آن را نام برد:

 • ساخت انواع چسب‌ها
 • ساخت انواع رنگ‌ها
 • ساخت براق‌کننده‌ها
 • لایه‌های محافظ سطح
 • کارهای هنری
علت استفاده از رزین ها در صنعت رنگسازی :

ماده اولیه تمام رنگ‌ها رزین است. رزینی که در صنعت رنگ‌سازی استفاده می شود. یک ماده بی‌رنگ است که با اضافه کردن پودر رنگ (پیگمنت) به آن و افزودنی‌های متناسب با اون جنس و کاربرد رنگ مورد نظر ساخته می‌شود. رزین‌ها به دلیل داشتن خواص خوبی ازجمله چسبندگی و شفافیت و مقاومت بالا و غلظت و سیال بودن آن بهترین گزینه برای ساخت رنگ‌ها است.

کاربرد رزین در صنعت رنگ سازی و پوشش دهنده ها:

درواقع تمام زرین‌ها نوعی چسب است و کارایی اولیه و اصلی اون اینه که مواد تشکل دهنده‌ی رنگ (پودر رنگ یا همان پیگمنت و افزودنی‌ها و ادتیو های موجود در رنگ) را در کنار یکدیگر نگاه می‌دارد و اینکه این مواد را روی سطح به خوبی نگاه می‌دارد.
کارایی دیگر این مواد اینه که به سطح نفوذ می کنه و درواقع مثل ریشه‌های یک درخت داخل سطح ریشه می‌دواند و باعث استحکام این مواد بر روی سطح می‌شود. درواقع ما به‌جای این کار می‌توانیم برای پایین آوردن هزینه‌ها و استحکام بیشتر از یک رزین باکیفیت پایین‌تر به‌صورت رقیق بر روی سطح بزنید؛ که درواقع به این رزین سیلر و یا پرایمر گفته می‌شود؛ که به‌عنوان‌مثال برای زیر کار رنگ‌روغن از سیلر روغن الف استفاده می‌کنیم.
کارایی دیگر ایجاد شفافیت و درخش در سطح کار می‌شود؛ که می‌توان برای ایجاد شفافیت و درخشندگی بیشتر در سطح کار از نوعی رزین باکیفیت از همان جنس استفاده کرد که به آن اصطلاحاً کیلر گفته می‌شود. مثلاً برای رنگ‌روغن از کیلر روغن جلا بر روی سطح کار استفاده می‌کنیم.

رزین ها به دو دسته ی اصلی تقسیم می شوند:

ما در بحث انواع رزین‌ها آن‌ها را بر اساس شیوه خشک‌کردن آن‌ها دسته‌بندی می‌کنی که شکل‌های متفاوتی دارد. بعضی از رزین‌ها با از دست دادن رطوبت آن خشک می‌شود و بعضی از رزین‌ها در حرارت و نوعی دیگر باگذشت زمان در مجاورت با هوا خشک می‌شود و … در این دسته‌بندی‌ها به دودسته‌ی اصلی و بزرگ می‌رسیم؛ که اکثر رزین‌ها در این دسته‌ها جای می‌گیرند.
• تک جزئی
• دوجزئی

رزین های تک جزئی :

رزین‌هایی که برای خشک شدن به ماده‌ای به‌عنوان مکمل (خشک‌کن و یا فعال‌کننده) نیاز ندارند رزین تک جزئی گفته می‌شوند: مثل رزینی هست که برای ساخت رنگ پلاستیک (که رزین به‌کاررفته در این رنگ یک رزین پایه آب و یا حلال آب است) و یا آکریلیک (که این رنگ هم رزینی پایه آب و یا حلال آب هست) و رنگ‌روغنی (که رزین به‌کاررفته در این رنگ رزینی پایه حلال نفتی است) برای رقیق کردن آن از تینر روغنی استفاده می‌کنند.

رزین های دو جزئی:

و رزین‌هایی که برای سخت شدن به ماده‌ای به‌عنوان مکمل (خشک‌کن و یا فعال‌کننده) نیاز دارند رزین دوجزئی گفته می‌شوند: مثل رزین اپوکسی که خود آن یک خانواده‌ی بزرگ از انواع مواد است و به دودسته‌ی اصلی رزین اپوکسی پلی آمید و رزین اپوکسی پلی آمین تقسیم می‌شوند.
که تمام کابرد ها و ویژگی‌ها و مزایا و معایب آن را به‌صورت کامل برای شما در مقاله‌ی کفپوش اپوکسی چیست؟ (آموزش صفر تا صد نحوه‌ی اجرای انواع کفپوش های اپوکسی) توضیح داده‌ام که توصیه می‌کنم حتماً این مقاله را به‌صورت کامل مطالعه کنید.
و رزین‌های دوجزئی دیگر زیادی نیز هستند که می‌توانیم از آن‌ها نام ببریم مثل رزین پلی‌استر و یا رزین پلی یورتان و…

رزین اپوکسی :

resin and hardener epoxy 3

پس تا این جای مطلب متوجه شدیم که رزین اپوکسی نوعی چسب است که مقاومت بسیار زیادی دارد و یک رزین دوجزئی است که با ترکیب هاردنر یا فعال‌کننده‌ی شیمیایی آن شروع به سخت شرد می‌کند.
برای درک بیشتر این موضوع یک سؤال مطرح می‌کنم:مقاوم‌ترین چسبی تابه‌حال از آن استفاده کردید چه نوع چسبی بوده؟ بی‌شک جواب همه‌ی شما چسب‌های دوقلویی است که در بازار به فروش می‌رسد و شعار اکثر تولیدکنندگان این چسب این است که چسب‌های دوقلو تا ۱۷۰ کیلوگرم در سانتی‌متر فشار را تحمل می‌کند..
و زمانی که در توضیحات این چسب مطالعه کنید متوجه می‌شوید که پایه‌ی مواد استفاده‌شده در این چسب رزین اپوکسی می‌باشد.
پس رزین اپوکسی نوعی رزین مقاوم است که ما می‌توانیم استفاده‌های متفاوتی را از آن بکنیم. یکی از این کاربردها رزین اپوکسی ساخت رنگ اپوکسی است که حتی از آن به‌عنوان کفپوش کف کارگاه‌ها و کارخانه جات استفاده کنند..
اگر بخوام در مورد مقاومت رزین اپوکسی مثالی بزنم باید بگویم که: با همراه کردن رزین اپوکسی با الیاف کربن و آرامید از آن برای ساخت موتور راکت و استوانک‌های تحت‌فشار به روش رشته پیچی و ملخ هلی‌کوپتر و قایق‌های بزرگ و کلاه‌خودهای جنگی استفاده می‌کنند.

مزایا و ویژگی‌های رزین اپوکسی:

• مقاومت شیمیایی عالی به‌ویژه در محیط‌های قلیایی (اسیدی و بازی)
• چسبندگی بسیار خوب به سطوح مختلف
• استحکام کششی، فشاری و خمشی بسیار بالا
• پایین بودن زمان پخت
• پایداری ابعادی
• به‌عنوان عایق در مقابل الکتریسیته
• دوام بالا مقابل خستگی و شرایط سخت محیطی
• قابلیت پخت در دماهای مختلف
• مقاومت خستگی ممتاز
• بی‌بو و بی‌مزه

تاریخچه کشف رزین اپوکسی:

در سال ۱۹۰۹ میلادی که دانشمندان علم شیمی بعد از ترکیب و سنتز مواد شیمیایی باهم دیگه در اطراف و کف ظرف آزمایش شان ماده‌ی چسبناکی جمع می‌شد که در ابتدا اون رو به‌عنوان یک ماده‌ی مزاحم می‌دانستند و اون رو تمیز می‌کردن و دور می‌ریختند ولی بعد از مدتی متوجه شدن که از این ماده می‌توانند از آن استفاده‌های مفیدی هم ببرند پس در سال ۱۹۰۹ میلادی این ماده ثبت شد.
بعد از سال‌ها تحقیق و مطالعه دانشمندی به نام دکتر پیر کاستان (Dr. Piere Castan) که در یک شرکت ساخت دندان‌های مصنوعی کار می‌کرد. توانست این رزین را به مقاومت و سختی بالایی برساند ولی از اون جایی که این رزین به درد دندان‌های مصنوعی نمی‌خورد طبق قوانین اون شرکت دندان‌سازی باید اطلاعات این دانشمند به بایگانی برده می‌شد و این تحقیقات مختومه اعلام می‌شد؛ و از اون استفاده‌ای نمی‌کردن.

رزین اپوکسی

ولی این دانشمند نتوانست از سال‌ها تلاش و زحمت خودش چشم پوشی کنه و اون رو به بایگانی بفرسته. برای همین با پافشاری خودش و صحبت و مذاکره کردن با شرکت‌های مختلف بالاخره توانست شرکتی رو به اسم سیبا که یک شرکت سوئیسی بود و در ساخت رنگ فعالیت داشت قانع کنه که این رزین سختی و مقاومت بسیار بالایی داره و می تونیم به عنوان یک عایق از اون استفاده کنند؛ و بسیار ماده‌ی مقاومی در مقابل خردگی و ضربه و فشار و بسیار نفوذ ناپذیر است و در برابر اسیدها پس بعد از چند سال تحقیق و کار بر روی این رزین بالاخره در سال ۱۹۴۸ و بعد از ۱۰ سال کار این رزین به بازار آمد؛ و شروع کردن به ساخت موادی به اسم رزین اپوکسی و فراورده های آن.

epoxy_resin-Pierre_Castan

رزین اپوکسی چگونه وارد ایران شد؟

در سال ۱۳۴۵ این رزین و مواد اپوکسی به ایران وارد شد؛ و حتی قبل از اون در سال ۱۳۳۸ آلمانی‌ها به‌صورت مستشاری وارد ایران شدند و کلی از پالایشگاه‌ها و اسلحه‌خانه‌ها و توپخانه‌ها و مراکز مهم کشورمان رو توست کفپوش اپوکسی و کفپوشهای صنعتی مثل کفپوش های انتی استاتیک کفپوش کردند؛ و به این شکل بود که مواد اپوکسی کشف شود و اختراع شد و به کشور ما وارد شد.

برای مطالعه بیشتر در مورد رزین اپوکسیمی توانید به سایت ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

کاربردهای رزین اپوکسی ؟

خانواده ی بزرگ رزینهای اپوکسی به دلیل گستردگی مزایا و کارآیی‌ها در بین رزین های موجود در صنایع مختلف استقبال چشم گیری از استفاده از این مواد شده. و از جمله دلایل آن این است که رزین های اپوکسی دارای مقاومت شیمیایی بالایی در مقابل از هم پاشیدگی ناشی از عوامل محیطی مکانیکی، بالاتر از اکثر انواع رزین های دیگر دارد.

به همین دلیل از این رزین در صنایع حساس مثل ساخت قطعات و سازه های هوایی (ساخت هواپیما و فضاپیما ها) و از سوی دیگر به دلیل چسبندگی بالای این رزین ها و مقاومتشان در برابر عوامل فیزیکی و از هم پاشیدگی ناشی از تماس با آب از آنها به عنوان رزین ایده آل برای مصارفی چون تجهیزات صنایع هوا فضا ، سازه ای های پیشرفته ،  نفت و گاز، صنایع دفاعی ، دریایی، خودروسازی، برق و الکترونیک، تجهیزات ورزشی، و غیره استفاده می‌شود.
و همچنین از رزینهای اپوکسی در مصارفی دیگر مانند: چسب ها، خمیر درزگیر، ریخته گری و آب بندی کننده ها (سیل کننده ها)، لعاب، پوشش های کف و رنگ ها استفاده می شود.

 • چسب‌ها
 • رنگ‌ها و پوشش
 • قالب‌های صنعتی و کامپوزیت‌ها
 • مدار های الکتریکی و الکترونیک
 • مصارف خانگی و دریایی
 • هوافضا
 • زیست‌شناسی
 • کفپوشهای صنعتی
 • کفپوشهای دکوراتیو
 • هنر

فرمول شیمایی و نحوه ساخت رزین اپوکسی :

توجه: این مطلب صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات عمومی شما می باشد و کاربردی برای مجریان ندارد م برای افرادی نوشته شده که در زمینه این که رزین اپوکسی از چه ماده ساخته شده کنج کاو هستد.
در واقع رزین اپوکسی را می توان به شیوه های مختلفی ساخت ولی یکی از مرقوب ترین نوع رزینهای اپوکسی از ترکیب دو ماده ی بیس فنول A و اپی کلروهیدرین است که ترکیب این دو ماده ۸۵ در صد حجم رزین اپوکسی را شما می شود و ۱۵ درصد باقی مانده مواد افزودنی هستند مثل: رقیق کننده ها و ادتیو هایی ویژگی های مختلف را در رزین تقویت می کنند.

و در زمانی که رزین با هادرنر ترکیب میشود. ( که هاردنر نیز یک ماده ی پایه الکل است ) واکنش داده و در واقع هادرنر مثل یک کاتولیزگر عمل کرده و کمک به تسریع عمل خشک شدن رزین می نماید.

تولید رزین اپوکسی در ایران:

در حال حاضر مواد اولیه ساخت رزین در کشور ایران وجود ندارد و تولید رزین اپوکسی به صورت انحصاری در دست پتروشیمی خوزستان است که رزین های تولیدی آن بیشتر مصارف صنعتی دارد. و رزین های که مصارف دکوراتیو دارند و برای کار های هنری استفاده میشوند وارداتی هستند و از کشور های دیگر وارد ایران میشود.

نقش رزین اپوکسی در صنایع رنگ سازی و پوشش ها:

رزین اپوسی به دلیل مقاومت بالایی که دارد با ورودش به صنعت رنگ سازی تحول عظیمی را ایجاد کرده. رزین اپوکسی مقاومت بسار بالایی در مقابل عوامل فیزیکی و مواد اسیدی و نفوذ پذیری رطوبت و خردگی و پوسیدگی دارد و هرجا از مقاوم ترین رنگ ها در صنعت رنگ سازی یاد میشود یکی از مواد تشکیل دهنده آن رزین اپوکسی است و این رنگ مقاوم به شکلی جای خود را در میان صنایع باز کرده که از رنگ های پودری که لواز خانگی مثل یخچال و لباس شویی و … و حتی صنایع پیشرفته تر مثل رنگ اتومبیل و هواپیما و مصارف بهداشتی مثل رنگ کردن لوله های آب از این رزین استفاده می کنند. و این مسیر تا جایی پیش رفت که از این رزین به عنوان کفپوش در کف کارخانه جات صنعتب به عنوان یه کفپوش مقاوم و نفوض نا پذیر استفاده می کنند.

نقش رزین اپوکسی در صنایع مواد غذایی:

به مروز زمان رزین اپوکسی به دیلیل مزایای زیاد از جمله نفوذ نا پذیری به عنوان عایق در برابر خردگی و خواص آنتی باکتریالی و … جای خود را صنعت مواد غذایی و به خصوص در بهداشت و نگهداری مواد غذایی باز کرد. به نحوی که از دهه ۱۹۵۰ میلادی مواد اپوکسی در پوشش داخلی قوطی ها برای طولانی شدن عمر محصولات کنسرو شده استفاده میشود. که این باعث می شود بتوانیم مواد غذایی مایع را تا ۵ سال داخل قوطی نگهداری کنیم.

و این باعت شد که تولید کنندگان بتوانند محصولات فصلی را برای مدت طولاتی تری از سال تولید و عرضه و حتی صادرات به مناطق دور دست کنند و هم مصرف کنندگان می توانستن این مواد را برای مدت طولانی نر نگهداری کنند. و این بسته بندی بسیار سبک و مقرون به صرفه بود در حالی که  طعم و رنگ و بافت مواد غذایی را حفظ می کند. و مواد اپوکسی می تواند قوطی های فلزی را در مقابل خردگی و اکسیداسیون حفظ کند و از ورود باکتری ها و حشرات جلوگیری می کند.
امروزه به دیلی مزایای مواد اپوکسی و همچنین مقاومت آن در مقابل کلر موجود در آب و خواص پوشش دهندگی و خردگی و پوسیدگی باعث شده که از این مواد به عنوان روکش در ساخت لوله های آب نیز استفاده کنند.

نقش رزین اپوکسی در صنایع خودرو سازی:

از مواد اپوکسی به عنوان یک ماده ی ضد خردگی و پوشیدگی و یک لایه ی محافظ در برابر رطوبت بر روی بدنه و شاسی و قطعات خودرو ها استفاده می کنند که این باعت افزایش طول عمر خودرو و وسایل نقلیه می شود.

نقش رزین اپوکسی در صنایع ورزشی و تفریحی:

مواد اپوکسی به دلیل مقاومت بسیار بالا در مقابل فشارها و وزن بسیار کم و خواص الاستیکی  نرمی که دارد گزینه ی بسیار مناسبی برای ساخت وسایل ورزشی و تفریحی در سطح حرفه ای و نیمه حرفه ای می باشد.
رزینهای اپوکسی  برای تولید راکت تنیس و چوب اسکی و تجهیزات گلف و چوب هاکی استفاده می شود. که بسیار سبک تر و قوی تر و قابل اعتماد تر و مقاوم تر در مقابل فشار و ضربه هستند. تجهیزاتی که با رزین اپوکسی پوشش داده می شوند. مانند: میله ی ماهیگیری، دوچرخه، کمان تیراندازی و قایق های کوچک و بزرگ و…

رزین اپوکسی و نقش فعال کننده یا هاردنر :

resin and hardener epoxy 2

در مورد رزین اپوکسی اگر بخوام به ساده ترین زبان ممکن بگم. رزین اپوکسی یک محلول اشبا و غلیظ هستش. که با گذشت زمان کم کم شروع به سخت شدن می کند ولی این مدت بسیار طولانی است. و حتی ممکن است این روند به چندین سال به طول بی انجامد.
به همین خواطر از ماده ای که در واقع کاتولیزور و یا شتاب دهنده در امر سخت شدن رزین اپوکسی است استفاده می کنند که هاردنر نام دارد. و با ترکیب کردن هادرنر با رزین اپوکسی واکنش می دهد و شروع به سخت شدن می کند.

واکنش ها در شیمی به دو دسته ی کلی تقسیم می شود:

 • گرما گیر
 • گرماده

واکنش رزین اپوکسی و هاردنر یک واکنش گرماده است و با ترکیب این دو ماده، محلول شروع به گرم شدن می کند و این باعث سخت شدن رزین اپوکسی می شود. به همین خاطر رزین اپوکسی را یه ماده ی گرما سخت می گویند.

شباهت گچ و رزین اپوکسی در سخت شدن:

رزین اپوکسی بعد از ترکیب با هاردنر شروع به واکنش شیمیایی می کند و این جنب و جوش در میان مولکول های آن به قدری زیاد می شود که شروع به گرم شدن می کند  برای فهم بیشتر این موضوع می تونم این مثل رو برای شما بزنم گه اگر گچ به مقدار زیاد درست کرده باشید می بینید قبل از این که شروع به سخت شدن نماید محلول گچ و آب شروع به گرم شدن می نماید و و ملکول های گچ یه صورت کرستال های سخت و محکم در کنار هم می نشینند و سخت می شود.

یک آزمایش ساده برای فهم بهتر فرایند سخت شدن رزین اپوکسی:

بعد از این واکنش شیمیایی رزین اپوکسی به کریستال های بسیار کوچک که به صورت زنجیره ای به هم متصل شده و به جسمی بسیار سخت تبدیل می شود. برای درک بهتر این فرایند می خواهم آزمایش بسیار ساده ای را به خاطر شما بیاورم که در دوره ی ابتدایی و دبستان آن را انجام می دادیم.

آزمایش ساخت نبات: در این ازمایش ابتدا اینقدر شکر به آب اضافه می کردیم که آب از شکر اشبا می شود و دیگر شکر با آب ترکیب نمی شد و سپس آب را گرم می کنیم تا ضریب اشباه آب بالا تر برود تا بتوانیم دوباره شکر را در این محلول ترکیب کنیم. اینقدر این کار را انجام می دهیم آب به کلی اشباه شود. در این زمان ما مایعی غلیظ به دست می آوریم که با شکر اشباء شده.

سپس شئی را به شکر آغشته می کنیم و به صورت ایستاده در محلول قرار می دهیم. کم کم با سرد شدن محلول و گذشت زمان شکرهای حل شده در محلول به بلور تبدبل شده و به شیی که به بلور های شکر آغشته شده می چسبند. و در نهایت به بلور های ریز شکر به بلو های بزرگی تبدیل می شوند که نبات نام دارد.
در پایین ویدیویی را برای شما قرار می دهم که نحوه ی ساختن نبات را به شما نمایش می ده.

آیا رزین اپوکسی سمی و سرطان زا است ؟

خیلی از افرادی که تازه با این مواد اپوکسی آشنا می شوند در اولین سوالات خود این را می پرسند که آیا مواد اپوکسی سمی است و یا سرطان زا نیست و برای بدن انسان مشکلی را به وجود را به وجود نمی آورد؟ در جواب به این سوالات باید بگویم: که در ابتدای سیر افزایش استفاده از رزین اپوکسی در صنایع مختلف مجامع ناظر بر بهداشت و درمان آزمایش های امنیتی بر روی این مواد انجام دادن این آزمایش ها تا نیمه های سال ۱۹۹۵ میلادی ادامه یافت و در نهایت نتیجه ی این تحقیقات به این نتیجه رسیدن که این مواد می­توانند تعداد اسپرم­ ها را در مردان کم کنند و حتی ژنتیک آن­ها را تحت تاثیر قرار دهند.

و به مواد رسیدن که می تواند برای برن انسان سرطان زا باشد. ولی در تحقیقات سالهای بعد به این نتیجه رسیدن که مواد اپوکسی تقریبا بی خطر است و مواد شیمیایی بیشتری هستند که ما به صورت روزمره با آن در ارتباط هستیم که بسیار خطرناک تر از ارین اپوکسی هستند.

و در واقع باید به این سوال از دیدی بالا تر نگاه کرد که اصلا چرا رزین اپوکسی ساخته شد. و در محله بعد چرا از این رزین اینقدر در دنیا استقبال شد. در واقع رزین اپوکسی به این خاطر ایقدر استفاده از آن فراگیر شد که نسبت به سایر رزین های پلیمری دیگر مثل رزین پلی استر خیلی کم زلرتر است.

مواد پلی استر مواد شیمیایی بسیار مضری هستند به حدی که افرادی که به صورت مستمر با آن در حال کار هستند برای کاهش تاثیر شیمیایی این مواد در بدن خود تمایل به استفاده از مواد مخدر شیمیایی دارند.

برای اینکه خیالت تان از استفاده از مواد اپوکسی راحت شود باید بگویم که: رزین اپوکسی در دسته ی مواد سمی جایی ندارد و حتی به عنوان یک ماده ی ضد میکروب و باکتری از آن استفاده می کنند. و جایگاه بسیار خوبی در بخش بهداشت و درمان دارد به نحوی که شرکت های ساخت دارو و مواد غدا به خصوص غذای کودکان مثل شیر خشک و مراکزی مثل بیمارستان ها و آزمایشگاه ها  داروسازی ها از مواد اپوکسی برای پوشش های کف و سطوح که در معرض تماس هستند استفاده می شود.

نکات ایمنی هنگام کار کردن با رزین اپوکسی:

توصیه ی من اینه که در هنگام استفاده از مواد اپوکسی حتما از دستکش های لاتکس استفاده کنید و سعی کنید این مواد کمتر با بدنتان در ارتباط باشد. چون هم به هر حال با مواد شیمیایی کمتر در ارتباط باشید و هم اینکه بعد از اتمام کار کمتر مجبور باشید که با حلال های قوی مثل تینر فوری در تماس باشید این مواد رو از دسترس کودکان دور نگاه دادی و در حین استفاده از ماسک زغالی  استفاده کنید تا بخارات رزین رو که در هین ترکیب با هادرنر و گرم شدن آن به وجود می آید کمتر استشمام کنید.

از گرفتن شعله ی مستقیم بر روی مواد اپوکسی خود داری کنید چون بخارات ناشی از سوختن رزین اپوکسی برای سلامتی مضر است.
سعی کنید در زمان ترکیب مواد اپوکسی با هاردنر از صورت خود دور نگه دارید و یا از عینک محافظ استفاده کنید. تا قطرات اپوکسی داخل چشمتان نریزد. و در صورت اینکه مواد اپوکسی داخل چشمتان پاشید صورت و چشم خود را با آب ولرم بشویید و به پزشک مراجعه کنید.

آموزش نحوه ی محاسبه و ترکیب کردن رزین و هاردنر اپوکسی:

 

فرمول طلایی به درست آوردن مقدار ترکیب رزین و هاردنر:

 

اصطلاحات کار با رزین اپوکسی:

کار با رزین اپوکسی هم مثل هر کار دیگه ای اصطلاحات فنی مربوط به خودش را دارد که برای وارد شدن به این کار باید با اصطلاحات این کار آشنا باشد و یادگیری این کلمات دو حسن دارد. اول این که در ایین کار حرفه ای تر به نظر می رسید و کسی به خودش اجازه گمراه کردن و دادن اطلاعات اشتباه در مورد این کار به شما نمی دهد. دوم این که کسی به خودش اجازه نمی دهد و جرات این را نمی کند به خاطر تازه کار بودن شما و کم تجربه بود جنسی نامرغوب به شما بفروشد و یا به نحوی از شما سو استفاده کند. که من در ادامه ی مطلب شما رو با برخی از این اصطلاحات آشنا می کنم.

پخت اولیه ( حالت ژل تایم ) رزین اپوکسی:

بعد از ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر و یا همان جز A و B رزین کدر ( اصطلاحا وارد مرحله دوفازی ) میشود و باید اینقدر به هم زدن ادامه دهید که دو جز به خوبی با هم ترکیب شوند و رزین کاملا شفاف شود. بعد از گذشت یک ربع ساعت تا ۲ تا ۳ ساعت بستگی به نوع رزین داره. رزین شروع به گرم شدن می کند که با گرم شدن رزین پخت اولیه رزین شروع میشود و رزین شروع به صفت شدن می کند. و رزین در این زمان به مرحله ی ژل تایم می رسد و رزرین تقریبا صفت و ژله ای شده ولی اگر سطح را شیب کنیم می بینیم که هنوز رزین حرکت می کند و حالت سیال و روان بودن را دارد.

پخت ثانویه  ( حالت جامد ) رزین اپوکسی:

بعد از گذشت ۲۴ ساعت رزین سخت شده و حتی در کفپوش های اپوکسی می تونید بر روی آن راه بروید. ولی با این حال به سختی صد در صد نرسیده و فقط رزین به حالت جامد تبدیل شده. که به آن پخت ثانویه می گویند.

پخت کامل ( کیورینگ ) رزین اپوکسی

بعد از گذشت ۵ روز تا یک هفته از زمان ترکیب رزین جز A با هاردنر یا جز B ( فعال کننده ) رزین به سختی و مقاومت کامل رسیده. که به اصطلاح در این زمان می گوییم که رزین به پخت کامل رسیده و کیورینگ آن کامل شده.

تاثیر دما در پخت رزین اپوکسی:

یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر روی زمان پخت رزین تکامل مراحل سخت شدن و رسیدن به مرحله ی کیورینگ و سخت شدن صد در صد رزین اپوکسی دمای محیط است. همان طور که در مطالب گذشته مطالعه کردید به این مطلب رسیدیم که رزین یک ماده ی گرما سخت است.
ولی تا اینجا توجه ما بر روی گرمایی که در واکنش شیمیایی بین رزین با هاردنر ایجاد می شود بود. ولی انجا می خوام توجه شما را بر روی دمای هوای محیط بیاورم که دمای محیط نیز می تواند بر روی زمان پخت رزین تاثیر گذار باشد. و هر چه دمای محیط گرم تر باشید زمان پخت کوتاه تر و هر چه دمای محیط سرد تر باشد زمان پخت طولانی تر می شود. بهترین دما برای کار با رزین اپوکسی دمای اتاق ( بین ۲۰ تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد) می باشد

کنترل زمان پخت رزین اپوکسی :

پس تا اینجا دو عامل را شناختیم که بر روی زمان پخت رزین اپوکسی تاثیر مستقیم دارند. اولین عامل هاردنر یا ماده ی فعال کننده ی رزین اپوکسی است ما اگر ۵ تا ۱۰ در صد از میزانی که تولید کننده اعلام کرده کمتر یا بیشتر با رزین مخلوط کنیم رزین ما به درستی خشک می شود و اتفاقی نمی افتد با این روش هم می توان زمان پخت را کاهش و یا افزایش دهیم و با افزابش و یا کاهش دما هم می توانیم این کار دا انجام دهیم. که این میزان هم از ۵ تا ۱۰ درجه بیشتر توصیه نمی شود.

تفاوت رزین اپوکسی و لاک اپوکسی:

متاسفانه واژه رزین اپوکسی در بین افرادی که کار دکوراتیو انجام  می دهند به اشتباه جا افتاده و بعضی افراد نا آگاهانه از این کلمه استفاده می کنند و بعضی افراد از این نا آگاهی افراد سو استفاده می کنند. در واقع خود رزین اپوکسی به تنهایی به درد کارهایی مثل کفپوش و یا ساخت میز و زیورآلات نمی خورد به چند دلیل:

 • اولین دلیل: اون اینه که همون طور که گفتیم رزین های اپوکسی یک خانواده بزرگ از مواد هستد و انواع مختلفی دارند من این مثال رو زدم قبلا مثل پنیر می مونه در اسم یک محصول داریم که از شیر ساخته می شود ولی ما یه مدل اون رو صبحانه می خورند یه مدل اون رو روی پیتزا می ریزند و یه نوع اون رو روی سالاد و کارایی های اون ها با هم متفاوت است.
 • دلیل دوم: رزین به تنهایی برای کار دکوراتیو کارایی نداره و باید در چرخه تولید مواد و ادتیو هایی مثل ادتیو ضد خش و یا ضد حباب به اون اضافه شود که برای مورد مصرفی ما کارایی داشته باشد.

کاربرد رزین اپوکسی در ساخت زیور آلات و بدلیجات:

 

کاربرد رزین اپوکسی در ساخت تالبو های آبستره با رزین:

 

کاربرد رزین اپوکسی در ساخت میز با چوب و رزین:

 

کاربرد رزین اپوکسی در اجرای انواع کفپوش های دکوراتیو و صنعتی:

 

تفاوت رزین اپوکسی کفپوش و ساخت میز و زیورالات

همین طور که تا اینجای مطلب متوجه شدین رزین های اپوکسی با هم متفاوت هستند. ولین به این معنی هستش که لاکی که برای کفپوش به کار می رود کاملا متفاوت هستش با لاکی که برای ساخت زیورآلات استفاده می کنند و همین طور لاکی که برای ساخت زیورآلات استفاده می شود کاملا خصوصیاتش با لاکی که برای ساخت میز به کار می رود متفاوت است.

و اگر دید که فردی که رزین اپوکسی ( لاک اپوکسی ) می فروشه به شما گفت لاک من هم برای کفپوش به کار می رود و هم برای ساخت زیورآلات و هم برای ساخت میز اون یاآگاهی درستی در این زمینه نداره و یا قصد کلاه گذاشتن سر شما رو داره. پس حواستون رو در زمان خرید لاک اپوکسی کاملا جمع کنید.
توصیه دیگه من هم اینه که لاک اپوکسی رو از مواد شیمیایی فروش ها نخرید چون رزینی که این افراد می فروشند عموما رزین ساخت قطعات فایبرگلس هستش وبه در کار دکوراتیو نمی خوره.

۱۶ ایده جذاب صفحه میز با ترکیب چوب و رزین اپوکسی

راهنمای خرید رزین اپوکسی:

 

قیمت رزین اپوکسی برای کفپوش:

قیمت رزین اپوکسی ( لاک اپوکسی ) شفاف و بدون حباب برای کفپوش های دکوراتیو اپوکسی کیلویی ۸۵ هزار تومان کمترین میزان فروش ۳ کیلو

قیمت رزین اپوکسی مخصوص چوب و رزین اپوکسی:

قیمت رزین اپوکسی حجمی ( لاک اپوکسی ) برای ساخت میز و اجسام دکوراتیو حجمی (شفاف و بدون حباب) کیلویی ۱۱۷ هزار تومان کمترین میزان فروش ۱/۵ کیلو

قیمت رزین اپوکسی ساخت زیورالات و بدلیجات :

قیمت رزین اپوکسی ( لاک اپوکسی ) مخصوص ساخت زیورآلات و بدلیجات کیلویی ۱۰۵ هزار تومان کمترین میزان فروش ۱/۵ کیلو

برای تهیه رزین می توانید با شرکت تماس بگیرید
تلفن های تماس: ۶۵ الی ۳۵۰۹۱۲۶۱ _ ۰۵۱ 

نظر اساتید در مورد آموزش کفپوش اپوکسی

آموزش کفپوش اپوکسی

محبوب ترین محصولات آموزشی آنلاین

مشاهده همه آموزش های آنلاین
Warranty
راه آسان تری برای ارتباط با کاربرنمان پیدا کردیم کانال تلگرام آقای دکور

دیدگاه های کاربران

3 دیدگاه

منتظر نظرات، تجربیات و سوالات خوبتان هستیم :)


دوستان هر سوالی در مورد رزین های اپوکسی و کار با آن داشتید می توانید در این قسمت بپرسید و به سوالات دوستانتان پاسخ دهید وتجربیات تان را با هم به اشتراک بگذارید.

سلام آقای محمد بیگی خسته نباشید.من نقاش ساختمان هستم و علاقه بسیار زیادی به یاد گیری اپوکسی دارم. ممنونم از مطالب عالی تون در مورد رزین اپوکسی میشه راهنمایی کنید بسته های آموزشی کفپوش اپوکسی تون رو تهیه کنم.

قیمت دوره هاتون خیلی بالاست . امکانش هست که کمتر بشه

3D flooring training

آموزش کفپوش سه بعدی (از سیر تا پیاز نصب کفپوش سه بعدی )