سبد خرید شما خالی است!

بازگشت به فروشگاه

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه ( قسمت اول ) رنگ اتاق دخترانه

Loading the player...

کفپوش اپوکسی چیست ؟ ( قسمت اول )

4.8 (96.77%) 31 votes

کفپوش اپوکسی چیست؟ (قسمت اول)

من امروز تو این مقاله می خوام در مورد کفپوش های اپوکسی و کلاً ساختار و خانواده‌ی کفپوش های اپوکسی توضیح بدم. و شما رو با این مواد و کاربردهای اون آشنا کنم و انواع اون ها رو برای شما شرح بدم دوستان این مقاله‌ی مرجع من در مورد کفپوش اپوکسی خواهد بود. ولی می دونم اینقدر کاربرد های کفپوش های اپوکسی گسترده است که حتما به این مقاله ختم نمی شه و مطاب زیادی رو در اینده قصد دارم در اختیار شما قرار دهم . و یه موردی که دوستان خیلی از من می خوان سعی می کنم همیشه لیست قیمت کفپوش های اپوکسی و ابزار و وسایل اون رو در انتهای این مقاله برای شما به روز نگاه دارم

تارخچه ی کفپوش اپوکسی در ایران:

در همین اول می خوام یه تاریخچه‌ی کوچکی در مورد کفپوش های اپوکسی به گم تا بهتر بتونید اون رو درک کنید. چون من چند وقته می‌شنوم که می گن کفپوش های اپوکسی ابداع ما بوده یا ایرانی‌ها اون رو اختراع کردن. ولی در واقع واقعیت اینکه این حرف درست نیست کفپوش اپوکسی در سال ۱۳۴۵ وارد ایران شد و حتی قبل‌تر از اون یعنی سال ۱۳۳۸ یعنی زمان پدر شاه المان‌ها به صورت پیمان‌کار وارد ایران شدند؛ و جاهایی مثل پالایشگاه‌های ایران _ اسلحه‌خانه‌های ایران و جاهایی که اسلحه و مهمات نظامی می‌ساختن و … رو تمام کفپوش اپوکسی کردن.

 

کفپوش اپوکسی چیست ؟

اگر بخوام به زبان ساده و به‌دوراز پیچیدگی و استفاده از اسامی شیمیایی پیچیده که اصلاً یادگرفتن اون به کار هم نمی یاد براتون توضیح بدم باید به گم که کفپوش های اپوکسی تشکیل‌شده از مواد مایع شیمیایی که به‌صورت تک جزئی و دو جزئی و سه جزئی از آنها نام می‌برند.

 • تک جزئی یعنی اون ماده با هیچی ترکیب نمی‌شود و نباید با ماده‌ای رقیق شود و یا مکملی به اون اضافه کنیم و به همون شکلی که داخل قوطی هست استفاده می شه.
 • دو جزئی به این معنی هستند که ماده‌ای مکمل به نام  هاردنر دارد ( که همان جزء دوم یا خشک ‌کن آن است یا فعال‌کننده‌ی که بعد از ترکیب این دو مواد شیمیایی آن فعال‌شده و شروع به صفت شدن می‌کند مثل چسب‌های دوقلو ) که در زمانی که می‌خواهیم از آن  استفاده کنیم هاردنر را با آن ترکیب می‌کنیم.
 •  مواد سه جزئی : یعنی علاوه بر هاردنر که همان ماده ی خشک‌ کن آن است از تینر مخصوص اپوکسی هم می‌توانیم در آن مخلوط کرد و آن را رقیق‌تر کنیم

 

باید دقت داشته باشیم که میران ترکیب مواد اپوکسی با هاردنر آن در شرکت‌های مختلف متفاوت است و معمولاً بر روی ظرف‌های اون ها نوشته‌شده است ( میزان ترکیب این مواد بسیار مهم است و توصیه می‌کنم برای این کار از ترازوی دیجیتال استفاده کنید. چون اگر این مواد درست باهم ترکیب نشوند کفپوش هیچ موقع خشک نمی‌شود و به مشکلی بزرگ می‌خورد.)

 خانواده ی مواد اپوکسی ؟

مورد مهم دیگه ای که باید به اون توجه داشته باشیم اینکه خانواده ی مواد اپوکسی از دو گروه تشکیل شدند مواد پلی آمین و مواد پلی آمید و نکته‌ای که باید همیشه به آن توجه داشته باشید. اینکه مواد پلی آمید رو نمی شه قطر داد و معمولاً به‌صورت یک‌لایه‌ی نازک از آن استفاده می‌کنند و به علت ضد اسیدی و خاصیت آنتی باکتریال آن بیشتر در موارد مثل آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها و لوله‌های صنعتی و … از آن استفاده می‌شود. چون این مواد گزینه‌ی مطلوبی برای پیشگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی هستند. ولی مواد پلی آمین رو هرچقدر که بخواهیم می تونیم بهش قطر بدیم که مواد اصلی کفپوش های پلی آمین‌ها هستند.

پس در زمان خرید مواد اپوکسی (موادی که می‌خواهیم به آن قطر بدیم مثل لایه‌ی میانی و لایه‌ی نهایی و لاک اپوکسی باید به فروشنده بگوییم: که پلی آمین اون مواد رو به ما بده. پلی آمین‌ها حتی در ساخت اشیاء تزیینی هم استفاده می‌شود  و در مواردی مثل استفاده از پرایمر اپوکسی( لایه‌ی آماده‌سازی ) چون پرایمر تنها از خانواده‌ی پلی آمید موجود است. باید دقت داشته باشید که بیشتر از یک میلی‌متر بیشتر قطر نگیرد یا تجمع نکند مثلاً در خلل و فرج‌های زیرا سطح زیر آن خشک نمی‌شود و بعد از اتمام کار کفپوش اپوکسی آن سطح باد می‌کند.

ساختار شیمیایی کفپوش اپوکسی :

لطفاً این بخش رو با دقت بخونید چون خیلی مهمه : مولکول اپوکسی تشکیل‌شده از دو اتم کربن و یک اتم اکسیژن دیگر که به هم پیوند می‌خورند و ساختار حلقویی محکمی را پدید می‌آورند و پیچیده ترین ترکیب‌های از همین مشخصه قابل درک و شناسایی است.

و اگر همین رو بخوام به زبان ساده بگم : هرکدام از ملکول های اپوکسی مثل یک‌دانه های زنجیر هستد که رو سطح کار ریخته می‌شوند و این ملکول ها در واکنش‌های شیمیایی با هاردنر که همان ماده‌ی فعال‌کننده و یا سخت‌کننده‌ی آن است با دانه‌های اطراف خود شروع به متصل شدن می‌کنند. و شبکه‌ای یکپارچه به وجود می‌آورند نکته‌ی مهمی که در این موضوع ما باید بدانیم اینکه این دانه‌ها از بالا به هم وصل می‌شوند . پس یعنی مواد از بالا شروع به سخت شدن می‌کنند. و زیر آن هنوز خشک نشده و نکته دوم اینجاست که آخرین دانه‌های این زنجیر باید به سطحی هم‌جنس خودش پیوند بخورد و یا به سطحی زبر و خشن نفوذ کند این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در مورد کفپوش های اپوکسی بدانید.

باید دقت داشت که زمان مخلوط کردن هاردنر یا همان فعال‌کننده – سخت‌کننده – جز دوم با مواد اپوکسی به‌خوبی مخلوط شود و برای این کار از همزن برقی یا یک چوب رنگ (یک چوب یا میله ) استفاده کنیم. تا ماده‌ای یکنواخت به دست آید تا سطح یکپارچه خشک شود.

ویژگی‌های مواد کفپوش اپوکسی:

کفپوش اپوکسی بعدازاین که کاملاً خشک شدند قابل شستشو هستند و به علت داشتن خاصیت کشسانی و انعطاف‌پذیری که دارند. در زمان تغییر شکل سطح زیرین و در مقابله ضربه مقاومت زیادی دارند و نکته‌ای که باید در مورد مواد اپوکسی رعایت کنید. اینکه این مواد فشار مثبت عمل می‌کنند یعنی هر مقدار آب روی سطح آن باشد مشکلی ندارد. ولی اگر آب به زیر آن نفوذ کند یا سطح زیر رطوبت داشته باشد مواد اپوکسی این فشار رو تحمل نمی‌کنند و کفپوش باد می‌کند. و این به دلیل املاح آمین داخل آب هستش که به مواد آمین داخل کفپوش فشار می‌آوردند. (من بعداً مفصل در مورد این موضوع صحبت می‌کنم)

 

کفپوش اپوکسی چیست+نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی در منزل و محیط اداری تجاری

اجرای کفپوش های اپوکسی:

کفپوش های  اپوکسی به دسته‌های زیادی تقسیم می‌شوند و نمیشه برای اجرای همه‌ی اون ها یک فرمول اجرایی مشخص داد و نحوه‌ی اجرای هرکدام با هم فرق دارد.

ما می تونیم کفپوش های اپوکسی رو اینجوری تقسیم‌بندی کنیم:

کفپوش های صنعتی مثل: کفپوش های پارکینگی و کارخانه جات و کارگاه‌ها و ورزشگاهی (فلکسی بل) و بیمارستانی (آنتی استاتیک) و پلی یورتان (آنتی یوی) و …

کفپوش های دکوراتیو مثل: کفپوش سه‌ بعدی و طرح‌های افکتی (ابر و باد) و استیکری و اکلیلی و گرانیتی و شب تاب (فلورسنت) و … تقسیم می‌شوند.

کفپوش اپوکسی دکوراتیو به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • کفپوش اپوکسی ساده
 • کفپوش اپوکسی استیکری
 • کفپوش اپوکسی ابروباد یا افکتی
 • کفپوش اپوکسی ابروباد ترکیبی
 • کفپوش اپوکسی گرانیتی
 • کفپوش اپوکسی اکلیلی
 • کفپوش اپوکسی پولکی
 • کفپوش اپوکسی دانه شیشه‌ای
 • کفپوش سه‌ بعدی یا چاپی (که در مقاله‌ی جامع به این مدل کفپوش پرداخته‌ایم)

اماکنی که معمولاً از کفپوش اپوکسی استفاده می‌کنند:

 • اماکن مسکونی
 • مراکز لوکس تجاری
 • هتل‌ها
 • فروشگاه و مرکز تجاری
 • استودیوهای تلویزیونی
 • مراکز مستعد داشتن کفپوش لوکس شیک و دکوراتیو
 • پارکینگ‌های عمومی
 • کارخانه‌ها و تولیدی‌ها
 • ورزشگاه‌ها و زمین‌های ورزشی

کفپوش اپوکسی چیست+نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی در منزل و محیط اداری تجاری

 

نحوه ی اجرای کفپوش اپوکسی صنعتی:

کفپوش های صنعتی شامل کفپوش های رنگی هستند مثل رنگ آبی خاکستری قرمز و سفید و همه ی رنگ هایی که در رال رنگ هایی اپوکسی هست براتون کاتالوگ اون رو قرار دادم

مرحله‌ی اول برسی محلی که قصد اجرای کفپوش اپوکسی را داریم :

باید تمام شرایط را برسی کنیم و باید سطحی که می‌خواهیم کار اپوکسی انجام بدیم یه برسی یا بازبینی داشته باشیم در مورد برسی سطحی که می خوایم کفپوش روی اون اجرا بکنیم باید یک سطح زبر و تراز باشد  تراز باشد یعنی سطح که می خوایم اجرا انجام بشه مثلاً اگر یک سالن یا یه محیط اجرایی باشد این سطح ما باید نسبت به افق هم راستا باشد و اگر هم شیب داره یه شیب خیلی ملایم و کمی رو داشته باشه

بعد از برسی سطح اولیه مرحله‌ی سنجش رطوبت و مقدار آلودگی در محیط که کار در آن اجرا می‌شود. باید بررسی کرد اگر محیطمان محیط مرطوبی باشد.  منظورم رطوبت محیطی موجود در هوا نیست رطوبت در کف زمین اگر بیشتر از دو دهم باشد اون سطح باید در زمان اجرا از پرایمر های خاصی استفاده شود. که رطوبت از آن به لایه‌های بالا نفوذ نکند (میزان رطوبت رو می تونید با دستگاه رطوبت‌سنج هم‌اندازه بگیرید ولی نیاز واجبی به این دستگاه نیست و می‌توان به‌راحتی تشخص داد که یک سطح رطوبت دارد یا خیر) اگر رطوبت به مواد پلی آمین نرسد مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی وقتی برسد واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند که حتماً در بخش خودش در این مورد ابن صحبت می‌کنم.

مرحله‌ی دوم پاکسازی محیط :

وقتی می‌خواهیم مکان هایی مثل پارکینگ‌ها و کف کارخانه جات و تعمیرگاه‌ها و … رو کفپوش کنیم اول باید گردوغبار و جرم‌ها و روغن و لای و رو از روی زمین چسبیده رو تمیز کنیم می تونیم به چند روش عمل کنیم روش اول اگر جرم کم باشد بهترین راه شستن با آب و تاید هستش و اگر اون جرم و کثیفی بیشتر از هد مجاز باشد و به حالت لای به زمین چسبیده باشد می تونید قبل از شستشوی کامل از جوهر نمک رقیق شده در آب هم استفاده کنید (به میزان مساوی با آب رقیق کنید)

نکته‌ی مهم: بعضی از افراد این آلودگی‌ها را با تینر فوری پاک می‌کنند و به علت خطرات زیاد استفاده کردن از اون من به هیچ وجه استفاده از اون رو توصیه نمی‌کنم. به این خاطر که گاز تینر فوری در هوا پخش می‌شود و موجب آتش‌سوزی خواهد شد.

در سالن‌های صنعتی که نیازی به کفپوش های اپوکسی صنعتی دارند سطح بتنی بهترین گزینه برای اجرا می‌باشد.

معمولاً در مکان‌های صنعتی که خرابی سطح زیاد است بهتر است بعد از پاک‌سازی و خشک شدن سطح ابتدا زیرسازی و ترمیم شود و بعد ساب زده شود.

 

 

کفپوش اپوکسی چیست+نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی در منزل و محیط اداری تجاری

 

 

 

روش زیرسازی و ترمیم سطح:

برای هم‌پوشانی درزها و شکاف‌ها کمتر از ۳ میلی‌متر از بتونه‌ی اپوکسی و برای ترک و شکاف‌های بیشتر از ۳ میلی‌متر و یا جاهایی که سطح قلوه‌کن شده باشد از گروت اپوکسی استفاده می‌کنیم.

دقت کنید که نیازی نیست همه‌ی سطح را بتونه کنیم فقط کافی است درزها و ترک‌ها گرفته شود. یادتون باشه ما برای اجرا به یه سطح زبر نیاز داریم و در مراحل بعد سطح صاف و یکنواخت می‌شود.

 ببینید یه اصطلاحی رواج پیداکرده به نام ماستیک که مال کساییِ که فیلم‌هایی رو دیدن در مورداجرای لایه‌ی میانی وقتی دیدن داره فرد رنگ رو با لیسه می کشه روی سطح کار با اطلاعاتی که از نقاشی ساختمان دارند. فکر می کنند داره بتونه‌ی ماستیک اجرای می کنه باید اینجا این مورد رو بگم که ما در اپوکسی بتونه‌ی یکپارچه نداریم؛ و فقط کافیه درزها گرفته شود و در مورد اون کار با لیسه باید بگم که اون لیسه ها ی شیاد داره که برای پخش کردن یکنواخت مواد از اون استفاده می‌شود.

دقت کنید که ساختن بتونه فقط با مواد اپوکسی انجام می‌شود و تمام روش‌هایی که غیرازاین به شما گفته می‌شود. مثلاً استفاده از چسب چوب و سیمان یا بتونه کناف و… غیراستاندارد است و اجرای بتونه و اصلاح سطح در اپوکسی قبل از اجرای لایه‌ی پرایمر هستش.

مرحله‌ی اجرای ساب زدن سطح کار :

برای هم‌سطح کردن و زبر کردن سطح کارمون باید ساب بزنیم اگر مقدار سطح شما زیاد باشد. می‌توانید از افرادی که شغلشون تخصصی کف‌سابی هستش کمک بگیرید. و بعد از ساب زدن باید گردوغباری که بر روی سطح به خاطر ساب زدن مانده رو تمیز کنیم. (چون گرد غبار باعث میشه مواد به خوبی به سطح نچسبند) بهترین راه برای پاک کردن گردوغبار شستن کل سطح با آب خالی هستش و بعد باید بزاریم تا سطح مون کاملاً خشک بشه حد اقل یکی دو روزی باید صبر کنیم.

مرحله‌ی اجرای پرایمر بر روی سطح کار :

دقت کنید که پرایمر ها از جنس پلی آمید هستند و نمی‌توان به آن قطر داد چون خشک نمی‌شود و در مرحله بعد کار به مشکل می‌خورید. شما می تونید پرایمر رو با غلطک حوله‌ای اجرا کنید فقط باید دقت داشته باشید پرایمر جایی تجمع پیدا نکند.

پرایمر دو تا کار انجام میرده :

 • اول اینکه نفوذ می کنه به سطح کارمون و اونو سیر آب می کنه و باعث میشه لایه میانی به داخل سطح فروکش نکنه.
 • دوم اینکه مثل چسب دوطرفه عمل میکنه و باعث میشه لایه‌های اپوکسی بهتر به سطح بچسبد.

ولی دقت داشته باشید که کار اصلی پرایمر سیر آب کردن سطح است. و اگر سطح منافذ بازی نداشته باشد. برای نفوذ پرایمر مثل سنگ اجرای پرایمر روی همچین سطحی بعداً برامون مشکل‌ساز و کفپوش از روی کار بلند می‌شود.

بعد از اجرای پرایمر معمولاً ۴ تا ۶ ساعت طول می‌کشد تا پرایمر خشک شود.

مرحله‌ی اجرای لایه‌ی میانی کفپوش اپوکسی :

لایه‌ی میانی معمولاً کرم رنگ است را روی سطح کار اجرا می‌کنیم. این لایه مقاومت مکانیکی بسیاز زیادی به کار می‌دهد و از روی زمین به راحتی جدا نمی‌شود. معمولاً برای پارکینگ‌های عمومی که می‌خواهند هزینه‌ها رو پایین بیاورند. و فقط سطح تمیز و یکپارچه و قابل شستشوی باشد. لایه‌ی میانی رو نمی‌زنند. که البته مشکلی هم ایجاد نمی‌شود ولی برای مکان‌هایی مثل کارگاه‌ها و کارخانه جات که به مقاومت فیزیکی سطح نیاز دارن (چون مدام در این مکان‌ها ماشین‌های لیفتراک بارهای سنگین جابه‌جا می‌کنند) لازمه که لایه‌ی میانی حتماً اجرا شود.

 

 

 

کفپوش اپوکسی چیست+نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی در منزل و محیط اداری تجاری

 

مرحله‌ی اجرای لایه‌ی نهایی:

بعد از اجرای لایه‌ی میانی لایه‌ی نهایی یا همان رنگ اپوکسی رو اجرا می‌کنیم

مزایای کفپوش های اپوکسی :

 • تمیز کردن آسان : به دلیل نداشتن درزی که باکتری‌ها بتوانند در آن رشد کنند و به راحتی می‌توان خاک و گرد و غبار آن را تمیز کرد. و این پوشش‌ها مقاومت بالایی در مقابل حرارت دارند و می‌توان به‌راحتی آن را با بخار شو شستشو داد.
 • دوام و طول عمر بالا : کفپوش اپوکسی محافظ بتن کف می‌باشد و به دلیل عدم جذب رطوبت کارایی کفپوش را برای مدت طولانی افزایش می‌دهد.
 • جذاب زیبا دل‌انگیز : کفپوش اپوکسی با طرح‌ها و رنگ‌های بی‌شماری که می‌توان با آن خلق کرد چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.
 • بهبود ایمینی در محل کار : کفپوش اپوکسی مقاوم در برابر لغزش و غیرقابل اشتعال می‌باشد . علاوه بر این براق بودن آن می‌تواند روشنایی محیط را ۳۰۰ درصد افزایش دهد.
 • تحمل تأثیرات ترافیک بالا : سیستم کفپوش اپوکسی با تنوع طرح و رنگ برای مناطق ایمینی و مناطق ترافیک و رفت‌وآمد لیفتراک و مناطق کار و همچنین کاهش سایش در وسایل نقلیه حمل‌ونقل موجب حرکت سریع مواد می‌شود که باعث افزایش بهره‌وری می‌شود.
 • سازگار با محیط زیست : کفپوش اپوکسی جزء مصالح ساختمانی غیر سمی است و سازگار با محیط زیست برای شرکت‌های علاقه‌مند به محیط زیست یک انتخاب عالی است.
 • مقرون‌به‌صرفه : کفپوش اپوکسی پس از نصب و اجرا سطحی بادوام و سخت ایجاد می‌کند که نیاز به نگهداری کمی دارد و هزینه‌های شرکت را پایین می‌آورد.
 • ضریب مقاومت بالای حرارتی : که بین منفی ۴۰ تا مثبت ۱۲۰ درجه سانتی گراد می‌باشد.

معایب کفپوش های اپوکسی:

 • با کوچک ترین اشتباه در اجرا به مشکل بزرگی بر می خوریم و باید ترکیب مواد و خرید لواز نهایت دقت رو بکنیم.

در قسمت ها بعدی این مقاله کفپوش های سالن‌های ورزشی یا همون کفپوش های فلکسی بل و کفپوش های بیمارستانی یا همون آنتی استاتیک , پلی یورتان ( انتی یوی ) و … رو کامل با نحوه‌ی اجراش رو بهتون توضیح می دهم.  و یکم هم در مورد نکات و  ویژگی‌های کفپوش اپوکسی که می تونید در اون ایجاد کنید با شما صحبت می‌کنم. حتماً سؤالات خودتون رو در پایین همین صفحه از من بپرسید تا در قسمت دوم به اون ها جواب بدم.

از اونجایی که این اولین مقاله‌ی مرجع من در مورد کفپوش های اپوکسی هستش  قصد دارم. قیمت های کفپوش های اپوکسی یعنی هزینه‌ی اجرا و تمام مواد و مصالح رو از معتبرترین شرکت‌های واردکننده بگیرم و هم ماه آپدیت کنم.

 

 

 

 

دانلود ویدئو دانلود PDF
,,,,,,,,,,
راه آسان تری برای ارتباط با کاربرنمان پیدا کردیم کانال تلگرام آقای دکور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های این نوشته :
محبوب ترین محصولات فروشگاه
نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان (نقاش‌خانه‌ی خود باشید!)

۱۳۸,۰۰۰تومان ۶۸,۰۰۰تومان
هزار تومان
1
خرید
نقاش‌خانه‌ی خود باشید! ( آموزش نقاشی ساختمان به زبان ساده ) به نظرتون نقاشی ساختمان کار سختیه ؟ می دونستی بیشتر هزینه‌ای که برای رنگ‌ آمیزی و نقاشی ساختمان می‌کنید مربوط به دست مزد ...
مشاهده محصول
مشاهده همه آموزش های آنلاین
آدرس: مشهد - بلوار وکیل آباد - وکیل آباد 87/8 - پلاک 36
تلفن تماس: ٦٥- ٣٥٠٩١٢٦١-٠٥١